Podział leków o ograniczonej dostępności pomiędzy segmenty aptek niezależnych i aptek sieciowych.

Szanowni Państwo,

w ostatnim okresie powróciła dyskusja dotycząca sprawiedliwego dostępu do leków o zagrożonej dostępności oraz pojawiły się doniesienia o faworyzowaniu przez hurtownie aptek z którymi są one kapitałowo powiązane, dlatego też informujemy, jak proces zaopatrywania w te leki odbywa się w Neuca.

Neuca nie posiada aptek ani nie jest kapitałowo powiązana z żadną siecią aptek. Nie może więc być to przyczyną jakichkolwiek preferencji. Strategicznym partnerem Neuca są apteki niezależne – jednak w sytuacji braku leków nie może być to kryterium przydziału.

Najważniejszym celem jest zapewnienie takiej dystrybucji ograniczonej puli leków by były one jak najszerzej dostępne dla pacjentów.

W tym celu Neuca opracowała system dystrybucji leków o ograniczonej dostępności. System jest skonstruowany w taki sposób, by żadna z ubiegających się o lek aptek nie otrzymała go w określonym czasie w nadmiernej ilości. Bardzo wiele aptek poszukuje wyłącznie leków o ograniczonej dostępności, wielokrotnie powtarzając zamówienia, mimo wiedzy, że uzyskają odmowę. Generuje to dużą liczbę odmów, które są raportowane do Inspekcji farmaceutycznej.

Sposób dzielenia leków był i jest często omawiany na spotkaniach w GIF i Ministerstwie Zdrowia. Neuca zależy na właściwym zaopatrzeniu wszystkich aptek. O uzyskaniu leków nie może decydować szybkość czy wielkość zgłaszanego zapotrzebowania.

Reglamentacja deficytów pomiędzy klientów hurtowni jest złem koniecznym i odbywa się  tylko ze względu na realizację wspólnego z aptekarzami celu – równomiernego zaopatrzenia pacjentów. Reglamentacja jest też dla hurtowni dodatkowym wysokim kosztem samego procesu, jak i zwiększonej częstotliwości niewielkich dostaw.   

Prezentujemy Państwu dane dotyczące podziału leków o ograniczonej dostępności pomiędzy segmenty aptek niezależnych i aptek sieciowych w hurtowniach Neuca.

W pierwszym półroczu 2019 sprzedaż do segmentu aptek niezależnych stanowiła 55% ogólnej sprzedaży. W tym samym okresie udział leków o ograniczonej dostępności w sprzedaży do segmentu aptek niezależnych wyniósł 60% ilościowej sprzedaży wszystkich deficytów.

 

Paweł Bernat, dyrektor Departamentu Komunikacji NEUCA S.A.

 

« Wróć do listy

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.